Banner

Taş Binalar

Söğütlü Mahallesi Ermeni Evi Taş Bina I

Iğdır İli Merkez İlçesi Söğütlü Mahallesinde yer alan Taş Bina 19.yy baltık mimari tarzında yapılmış sivil konut örneğidir. Yapının yola bakan kısmında süsleme bakımından en hareketli cephe sidir. Düzgün kesme taş malzeme kullanılmış olup, pencere açıklıkları basık kemerlidir, pencere üstlerindeki taş çıkıntılar ve korniş altı testere biçimli taş çıkıntılar cepheye aşinalı bir hareketlilik kazandırmıştır. Pencerelerin birinin üst tarafında 1908 tarihli kitabesi bulunmaktadır. Taşınmazın iç kısmı incelenmek istenmiş ancak evde oturanlar izin vermediği için iç kısımda gerekli incelemeler yapılamamıştır.

 

Söğütlü Mahallesi Ermeni Evi Taş Bina II

Iğdır ili Merkez İlçesi Söğütlü Mahallesinde yer alan Taş Bina 19.yy baltık mimari tarzında yapılmış sivil konut örneğidir. Yapının yola bakan kısmında süsleme bakımından en hareketli cephe sidir. Düzgün kesme taş malzeme kullanılmış olup, pencere açıklıkları basık kemerlidir, pencere üstlerindeki taş çıkıntılar ve korniş altı testere biçimli taş çıkıntılar cepheye aşinalı bir hareketlilik kazandırmıştır. Pencerelerin birinin üst tarafında 1908 tarihli kitabesi bulunmaktadır. Evin içi define avcıları tarafından kazılıp tahrip edilmiştir.

Aralık Ortaköy Tarihi Iğdir Evi

Dikdörtgen planlı olan konutun batı istikametinde giriş kapısı ve bir de ahşap balkonu bulunmaktadır Dış cephe duvarları pişmemiş kerpiçten yapılan evin tavanı ile ahşap balkonun üzeri hasırla örtülmüştür. Tavanda bulunan basit ahşap süslemeler dikkat çekmektedir. Binanın dış cephesi yörede kullanılan toprak sıva ile sıvanmıştır, iki katlı olan konutun her katında 4 adet pencere bulunmakta olup, konutun alt katı kiler üst katı ise konut olarak kullanılmaktadır.

Tuzluca Ermeni Taç Kapı

Iğdır ili, Tuzluca İlçesi Aşağı Mahallede yer alan anıtsal Taç Kapı 19.yy. baltık mimari tarzında yapılmıştır. Bu gün çevresinde gecekondu yerleşmesi olduğundan kapının fonksiyonel durumu belirlenememiştir.

Tuzluca Orta Mahalle Ermeni Evi Taş Bina I

Iğdır ili Tuzluca İlçesi orta mahallede yer alan kırmızı renkli taş bina 19.yy baltık mimari tarzında yapılmış sivil konut örneğidir.

Tuzluca Yukarı Mahalle Ermeni Evi Taş Bina II

Iğdır Ilı Tuzluca İlçesi yukarı mahallede yer alan taş bina 19.yy baltık mimari tarzında yapılmıştır. Dükkân olarak kullanılan yapı benzer işlevdeki yapılar içinde örnek teşkil etmektedir. 


346
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  yaziisleri@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook