Banner

Belediyemizden Turizm Rehberi

Belediyemiz tarafından turizm rehberi hazırlandı. Iğdır'ın turizm potansiyelinin gelişmesi ve turizmine büyük katkı sağlayacak olan 32 sahife olarak hazırlanan turizm rehberinde ilimizin çeşitli turistik yerlerinin tanıtımı yer almaktadır.

Belediyemiz tarafından İlimize gelen misafirlerimiz için hazırlanan tanıtım rehberi, Iğdır’ı bir nebze tanıtmak, yol göstermek için turizm rehberi hazırladık diyen Başkan Murat Yikit: “Iğdır ili ülkemizin doğusunda, üç ülkeyle ortak sınırı olan ve bunun sağladığı önemden dolayı çok önemli bir coğrafi konuma sahip serhat ilidir. Iğdır’ın sahip olduğu konum, bu coğrafyada birçok kavim ve topluluğun medeniyet kurmasına yol açarken, tarihi ipek yolunun önemli bir kolunun da buradan geçmesine yol açmıştır. Ülke turizmi yönünden büyük bir öneme sahip olan Ağrı Dağı tufandan sonra Nuh'un gemisine ev sahipliği yaptığı inanışı dolayısıyla efsanevi kimliğiyle de inanç turizmi ile de ön plana çıkmış bir dağdır.” dedi.

Yayla turizmi, kuş gözlemciliği faaliyetleri, bitki inceleme, çim kayağı, yamaç paraşütü, dağ bisikleti gibi sportif faaliyetlerin gözde merkezi olan Iğdırda; ayrıca Korhan Kalesi, Kara Kilise, Korhan Yaylası, Cehennem Vadisi, Eski Kaya Mezarlıklar, Aras vadisi kuş zenginlikleri, Tarihi Ejder Kervansarayı, kümbetler, tarihi koçbaşı mezar taşları, Tuzluca ilçemizdeki tuz mağaraları ve sayısız tuz kayalarının oluşturduğu galerilerin görsel şölenine ev sahipliği yapmaktadır diyen Başkan Yikit sözlerine şöyle devam etti.” 6000 yıllık tarihi olan İlimiz kültür ve turizm açısından zengin olup ilimizde birçok tarihi eser vardır. Merkezde 27, Karakoyunlu' da 4, Aralık' ta 7 ve Tuzluca'da 27 adet olmak üzere toplam 65 adet tescilli kültür varlığı bulunmaktadır. Güneşin ülkemize ilk doğduğu yer olarak bilinen Iğdır "Güneşin Doğduğu Kent, Nuh'un Arka Bahçesi, Doğunun Çukur Ovası, Sürmeli Çukuru" gibi farklı isimlerle de anılmaktadır. Turizm Iğdır için çok geniş kapasitesi olan ancak yeterince istifade etmediğimiz bir sektördür. Bu çalışmanın reklamını iyi yapmamız lazım. Özellikle Iğdır'ın dışında olan Iğdırlıların bunun tanıtımını yapması gerekir" dedi.  

Turizmin canlanmasının sadece kamu eliyle yürümediğini ifade eden Yikit, turizm sektöründe çalışanlara seslenerek, “Siz değişip dönüşmeden bu kenti değiştirmek çok zahmetlidir. Hizmet sektörünün kalitesini arttırmada servis şeklinden fiyat kalitesine kadar eğitime ihtiyaç var” dedi. “Değişim için kendimizden başlamalıyız” dedi.


1003
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook