Banner

Çöp Gazı İle Çalışacak Elektrik Santrali Hizmete Hazır

Çevre Hizmetleri birliğine ait katı atık düzenli depolama tesisinde oluşan çöp gazından elektrik üretecek santralin yapımı tamamlandı.

Iğdır katı atık depolama tesisinde yapımı tamamlanan santralin hizmete başlamasına kısa bir süre kala Iğdır Belediye Başkanı ve Çevre birliği Başkanı Murat Yikit, Başkan Yardımcısı Abdullah Yücebaş ile Aras Edaş İl Koordinatörü Kubilay Atan santralin son halini yerinde inceledi. Iğdır biyokütle enerji üretim santrali 1.2 KVA kurulu gücünde olup, Iğdır çevre hizmetleri bünyesinde il ve ilçelerin atık çöplerinin düzenli katı atık tesisinde depo edilerek açığa çıkan metan gazının gaz motorları yardımıyla yakılarak elektrik enerjisinin üretildiği bir santraldir.

Bu santral gerek çevreci oluşuyla gerek doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde kurulan ikinci tesis olması ve lisanslı tesise lisanslı tesis kurma özelliği ile de birinci tesis olma özelliği ile Türkiye deki örnek tesislerinin başlarında gelmektedir diyen Başkan Murat Yikit:” Şuan daha bir çok büyükşehir belediyelerinin hayata geçiremediği bu projelerin Iğdır Çevre Hizmetleri Birliği olarak hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projenin hayata geçişi noktasında birliğin tüm üyelerine teşekkür ediyorum." Dedi.

Çevre Hizmetleri Birliği olarak bu tesis için 10 yıllığına ihaleye çıkıldığını, kazanan firmanında elde ettiği enerjinin %20 sini Birliğimize vereceğini diyen Birlik Başkanı Murat Yikit Sözlerine şöyle devam etti:” Bu tesis ortalama 3000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte ve özellikte tesistir. Bu sayede çöpten elektrik üretip ulusal şebekeye elektrik vermesi enerji bağımlılığımızı azaltması ve çevreci proje olma özelliğini taşımaktadır. Bunun yanında evlerimizde attığımız çöplerin çevreye verdiği zararın dışında atmosfere verdiği sera etkisi zararını da önleyecek niteliktedir. Çöp gazından açığa çıkan ve atmosfere salınan karbonu yok ederek yılda yaklaşık 25 bin ton karbon salınımı önleyerek ülkemize ve dünyamıza en faydalı çevreci proje olma özelliğini taşımaktadır. Buna ek olarak açığa çıkan metan gazı yakılarak bertaraf edildiği için bölgedeki pis kokuyu ortadan kaldırmış olmaktadır. Bunların dışında yakma sonucu motorlardan açığa çıkan atık ısı ile 5000 m2 lik bir seranın ısınma ihtiyacını da elektrik üretimi ile eş zamanlı olarak karşılamaktadır. Bu sayede seracılık sektöründe de Iğdır’ımıza ayrı bir katma değer olması projenin bölgemiz açısından önemini bir kez daha artırmaktadır. Tüm bu özellikleri ile gerek ilimizin, gerek ülkemizin gerek ise dünyanın en gözde çevreci yatırımlarından biri olan Iğdır Biyokütle Enerji Üretim Santralinin Iğdır iline ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz ve daha böyle nice yenilikçi ve öncü projelere ev sahipliği etmesini gönülden arzu ederiz .” dedi.


1014
1015
1016
1017
1018
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook