Banner

Başkan Yikit 33 Ayını Değerlendirdi

Belediye Başkanımız Murat Yikit Mart 2014 seçimlerinden sonra ki 33 ayını, basın toplantısında değerlendirdi.

Belediye başkanlık makamında yapılan basın toplantısına yaygın ve yerel medya mensupları katıldı.       

Genel olarak 2016 yılı hizmet değerlendirmesi, belediyecilik ve yerel anlamda yaptıklarımız ve sizlerle sohbet etmek amacıyla bugün sizlerle bir araya gelmek istedik. Aslında bu toplantıyı 10 Ocak çalışan gazeteciler gününde yapmayı düşünmüştük ama bugüne nasip oldu diyen Başkan Murat Yikit: “Biz basın yoluyla bir kutlama yayınlamıştık ama yine de bu vesile ile bu zor mesleği icra eden çalışan emekçi gazetecilerin tekrardan gazeteciler gününü kutlamış olayım.”dedi. Biz yerel yönetimler anlamında 33. Ayımızı tamamladık. 33 ayımızın dolması vesilesi ile iki tane bülten bastırarak faaliyetlerimiz, çalışmalarımız hakkında bilgilendirme yapmak istedik diyen Yikit sözlerine şöyle devam etti:”  Çıkardığımız bültenlerden bir tanesi turizm rehberi. Iğdır’ın turizm alanında bir potansiyeli var. Bu potansiyellide bir yerel yönetici olarak ulusal ve uluslararası olarak geliştirmek ve tanıtmak bizim bir sorumluluğumuz. Bu rehberde eksik gördüğünüz veya yanlış olarak gördüğünüz noktalar var ise bu konuda birbirimizle fikir alışverişinde bulunabilir ve yardımcı olabiliriz. Bizim 2016 yılımız genelde yapısal sorunlarımızı tamamen gidermekle değil de tamir etmekle geçti diyebiliriz. Doğalgaz çalışmalarının başlaması şehrimizde çok ciddi sıkıntılar yarattı. Tabi doğalgaz şehrimiz için hayati önemi olan bir şey bu nedenle biz doğalgazın yarattığı hiçbir tahribatı engel olarak görmedik bunu en başta dile getirmem gerekiyor. Biz doğalgazın gelmesi için her şeyden ödün verdik çünkü kentimiz için hayati öneminin farkındaydık. Şuan doğalgaz kullanımı hedeflediğimiz oranın yüzde 10’u seviyesinde olmasına rağmen şehirde hava kirliliği noktasında gözle görülür bir düzelme olduğunu söyleyebiliriz. Doğalgazın şehrimize gelmesi için biz çok büyük çaba harcadık ama biz halkımıza da çok teşekkür ediyoruz çünkü onlarda tahrip olan yollardan dolayı çok özverili ve sabırlı davrandı. “dedi.

2016 yılında çok ciddi bir yol düzenleme, kaldırım ve asfalt çalışmamız oldu diyen Başkan Yikit:” Zaten bültenimizin de çok önemli bir kısmını yol çalışmaları oluşturuyor. Çünkü toplumun en çok şikâyet ettiği konu buydu. Yollarımızın tahrip olması ve kaldırımlarımızın kötü görüntüsü gerçekten şehrimize yakışmayan bir durumdu. Bu noktada büyük bir çalışma ve çabamız oldu. Biz insanların geniş kaldırımlarda ailesiyle rahat yürümesini istiyoruz ve bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. İnsanların ailesiyle geniş kaldırımlarda rahatça yürümesi mi yoksa arabasını park etmesi mi daha önceliktir. Hangisinden daha fazla keyif alıyor? Bizi ilgilendiren nokta aslında budur. Bu konuda hepimiz ilk etapta trafiğe yöneliyoruz ama aslında herkesi daha fazla mutlu eden şey ailesiyle rahatça yaptığı bir yürüyüştür. Ben kendim de dâhil olmak üzere o kadar tembel alışmışız ki bir arka sokağa gidecek olsak bile bir ulaşım aracına ihtiyaç duyuyoruz aslında Iğdır o kadar büyük bir şehir değil birçok yere rahatça yürüyerek ulaşabiliriz. Tabi trafik anlamında sorunlarımız yok diyemeyiz bunu göz ardı edemeyiz. Bu konuda da çalışmalarımız var özellikle bir tek yön çalışmamız var. Ancak alternatif yolları oluşturmadan bu projeyi hayata geçirmemiz bize daha büyük sorunlar halinde geri dönebilir. Ulaştırma müdürlüğümüzün bu konuda çalışması devam etmekte en kısa zamanda il trafik komisyonuna projemizi sunacağız. Otoparklarla ilgili sorunlarımızda var şehrimizde otopark alanları yok. Biz inşaat sahipleriyle görüşüyoruz özellikle şehirde yeni inşaat alanı olacak yerlerde inşaatların alt katlarında otoparkın yapılması konusunda hem telkin edici hem de kolaylık sağlayıcı bir girişim içerisindeyiz. Bizim belediye olarak da katlı otopark yapma projemiz var. Valiliğin arkasında bulunan sebze pazarında 5 katlı bir kapalı otopark yapma projemiz var. Şehir merkezinde otopark yapılması için yer bulma noktasında büyük sıkıntı yaşıyoruz. Belediye meydanı konusunda yapmış olduğumuz bir proje vardı. Gerekli ekonomik kaynağı oluşturduğumuz takdirde belediye binasının bulunduğu alanda dâhil olmak üzere bu bölgede de bir yer altı otoparkı yapacağız. “dedi.

Başkan Murat Yikit sözlerine şöyle devam etti:” 2007 yılında Iğdır belediyesinin müracaat etmesiyle başlayan ve bizim dönemimizde biraz daha hızlanan kanalizasyon projemiz onaylandı ve bakanlıktan aldığımız bilgiye göre 2017 yılında ihalesi yapılacak. 31 milyon Euro’ya yakın bir bedeli olan bu proje ile şehrin kanalizasyon altyapısını ve arıtma tesisini tamamen yenileyeceğiz. Bir diğer konu ise içme suyu sorunu. Bildiğiniz gibi Ünlendi Barajı Iğdır’ın yerleşim alanlarının neredeyse tamamının içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan baraj. Bu barajın asıl görevi içme suyu ihtiyacını karşılamak. Fakat barajın gövdesini yapacak olan firmaya bildiğim kadarıyla kayyum atanmış yani işlerini yapamıyorlar. Şu anda Hoşhaber’in üst kısmında batı Iğdır’ın su ihtiyacını karşılayacak olan depo bitmek üzere 6 km’lik bir kazı yapıldı ve su hatları çekiliyor. Doğu Iğdır hattını sulamak içinde suveren üzerinde bir depo kurulacak ve o depolar 2017 yılı içerisinde bitiyor. Su arıtma tesisi yüzde 80 oranında bitti. Her şey hazır ancak tek sıkıntı suyun olmayışı çünkü gövde olmadan su nasıl nakledilecek. Biz İller Bankasıyla görüştük ve şehir merkezinde bulunan oldukça eskimiş olan bazı su hatlarını da değiştireceğiz. Eğer projelerde bir sıkıntı olmasa 2017-2018 yılları su ve kanalizasyon hatlarında yapacağımız çalışmalarla geçecek. Iğdır’ın en temel sorununu temiz hava sorunuydu bunu doğalgazla çözmeye başladık. Diğer temel sorunları kanalizasyon ve içme suyu sorunuydu bunlarla ilgilide projelerimiz onaylandı ve bu 3 sorunda önümüzdeki yıllarda şehrimizde sorun olmaktan çıkacaktır. Bunların dışında şehrimizde genel işleyiş konusunda aksaklıklar olabiliyor. Şehrin şehir kültüründen kaynaklanan sıkıntılar bunları da aşmak için halka gidiyoruz. Cumhuriyet caddesinde esnafların kaldırım işgallerinden dolayı halkın yürüyebileceği birkaç metrelik alan kalıyordu. Bizim oradaki esnafa giderek bu konuda esnafla görüşmemiz ve kendi öz kaynaklarımızı kullanarak yolları andezit taşlarıyla yenilememizle birlikte cumhuriyet caddesi insanların daha rahat yürüyebileceği bir cadde haline geldi. Alternatifler ürettikten ve bazı çalışmaları yaptıktan sonra esnafa veya topluma bazı şeyleri kabullendirmek daha kolay oluyor. Başkan Yikit 2017 yılında 3 projeye öncelik vereceğiz. Bunlardan birisi valilik yolu, ikincisi, Adil Aşırım Çarşısı ( Rus pazarı), üçüncüsü ise Küçük Sanayi Sitesi üzerinde yoğunlaşacağız “dedi.

Yaklaşık 1,5 saat süren basın toplantısında basın mensuplarının soru cevap kısmından sonra basın toplantısı sona erdi.


1004
1005
1006
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook