Banner

Öykü Atölyesine Ziyaret

Belediye Başkanımız Murat Yikit Kültür Müdürlüğü tarafından açılan öykü atölyesini ziyaret ederek sohbet ortamına katıldı.

Dr. Mehmet Kum’un hocalığında yapılan öykü evi Belediyesimize ait Gençlik Yaşam ve Kültür Evi’nde her cumartesi 13.00-15.00 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

 Atölyede yazma cesareti kazandırılırken, öykü ve roman yazma tekniklerinin yanı sıra, yazınsal metinde kurgu, karakter oluşturma, mekan, zaman, atmosfer, bakış açısı, betimleme ögeleri öğretilir, öykü çözümlemeleri yapılır diyen  Dr. Mehmet Kum: ”Atölye boyunca öykünün varlığı, yapısıyla ilgili bilgilerin yanı sıra öykünün ana öğeleri olan zaman, mekân, kurgu, diyalog gibi başlıklar üzerinde çalışıp, okumalar yapmaktayız. Bizler edebiyattan uzak bir hayat sergiliyoruz. Yerel yönetimlerimiz yazar ve şairlerine önem vermelidir. Teknoloji çağında uzun romanlar  yerine kısa kısa öyküler ile otobüste , uçakta insanların okumasını sağlamalıyız. Öykülerin bizlere kattıkları birçok şeyler vardır. Örneğin Rusya’ya gitmeden Çehov’un öykülerini okuyarak oraları gezmiş oluyoruz.” dedi.

Dünyamızda ve özellikle ülkemizde uzunca bir süredir işler kötü gidiyor. Her şey çürüyor, kokuşuyor, kimliksizleşme had safhada. Toplum içinde yasaklarla, kurallarla, baskılarla kuşatılan, sıkıştırılan insan kendisini rahatlatacak bir çıkış noktası arıyor diyen Belediye Başkanı Murat YİKİT:” Son katıldığımız fuarda ne kadar çok Iğdırlı şair ve yazarımızın olduğunu fark ettik. Bunların da hepsinin yazılmış eserleri ile birlikte geldiler. Buralarda insanlarımızın bakma biçimi geliştirmemiz lazım. Bunun için öykü atölyesini açtık. Bölgemizde söylencelerimiz vardır. Bunların ileriki nesillere aktarılması için yazıya dökülmesi lazım. Bizler de düş gücünüzü, yaratıcılığınızı geliştirerek yazabilir;  üretim, paylaşım ve değerlendirme süreçlerinin izleneceği keyifli bir atölye ortamında edebiyat dünyasına ilk adımlarınızı atabiliriz. Sağ olsun Mehmet Kum Bey de bizlere yardımcı olmaktadır. Kısa bir süre sonra da resim atölyesini de açacağız. Iğdırlı hemşerilerimizi bu gibi kültürel etkinliklere davet ediyor, özellikle hafta sonlarını sanat ile geçirmelerini istiyorum.” dedi.

Daha sonra Dr. Mehmet Kum “ Mozalan” isimli öykü kitabını Başkan Murat Yikit’e imzalayarak verdi. Gençlik Yaşam ve Kültür Evinde gerçekleşen öykü atölyesi sohbetine Başkan yardımcısı Aynur Timur, Kültür Müdürü Tekin Severli  katıldı.


1021
1022
1023
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook