Banner

Belediyemiz Buz Sarkıtlarını Temizliyor

Iğdır’da hava sıcaklıklarının gece eksi 20 dereceye düşmesi ile birlikte çatılarda oluşan buz sarkıtları Belediyemiz İtfaiye ekipleri tarafından temizleniyor.

Belediyemiz İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, gece yaşanan don olayları sonrasında resmi dairelerin ve iş yerlerinin çatı saçaklarında oluşan buz sarkıtlarının olası bir faciaya neden olmaması amacıyla çalışma başlattı. Kent merkezindeki caddeler üzerinde bulunan apartman ve işyerlerinin çatılarında oluşan buz sarkıtlarının, kaldırımlarda yürüyen vatandaşlar ve işyeri sahiplerine tehlike oluşturmaması için harekete geçen itfaiye ekipleri, itfaiye aracı merdiveni yardımıyla kürek ve kırıcılarla buzları kırmaktadır.

Belediye Başkanımız Murat Yikit konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: " Resmi dairelerin çatı karı ve buz sarkıtlarını temizliyoruz. Vatandaşa ve iş yerlerine de yardımcı oluyoruz. Amacımız can ve mal kaybına engel olmaktır. İlimizde gündüz saatlerinde ısınan hava, gece saatlerinde dondurucu soğuklara ulaşması nedeniyle çatıdaki kar eriyor ve daha sonra buz oluyor. Çatılardan sarkan buz sarkıtları vatandaşlarımız için tehlike oluşturuyor. Vatandaşların saçaklardan düşen buzlardan zarar görmemesi için itfaiye araçlarımızla saçaklarda ulaşan buzları timlerimiz, kazma ve kürek yardımıyla saçakları temizliyorlar.4 araç ve 30 personelle vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiriyoruz. Yangın vakaları haricinde gündüz saatlerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Başkan Yikit sözlerine şöyle devam etti: “Vatandaşlardan gelen ihbara göre karlardan dolayı, çatılardan sarkan buzları vatandaşların ihbarı üzerine itfaiye ekibi olarak temizliyoruz. Saçaklardan sarkan buzları yaya giden vatandaşlarımıza tehlike arz ettiği için ve binaların girişinde tehlike oluşturduğu için elimizden geldiği kadarıyla temizlemeye çalışıyoruz.  İtfaiye aracının merdivenine binen itfaiye eri yüksek binaların çatılarına ulaşıyor ve kürek yardımı ile tehlike arz eden buz sarkıtlarını kırıyor. 4 araç ve 30 personelle vatandaşların hizmetindeyiz. Belediye buz kırma timi hem saçak buz ihbarlarıyla hem de rutin olarak şehirdeki yangın ihbarlarıyla çalışmalarına aralıksız devam ediyor” dedi.

Vatandaşlar ise, belediye ekiplerinin çalışmalarının yerinde bir çalışma olduğunu belirterek, buz sarkıtlarının büyük bir tehlike arz ettiğini vurguladılar. 


1025
1026
1027
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook