Banner

Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar Projesi Tanıtıldı

Belediyemizin Avrupa birliğinden hak kazanan Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar Projesi kamuoyuna tanıtıldı.

Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı konferans salonunda yapılan Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar Projesi açılışına, Iğdır milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Belediye Başkanı Murat Yikit, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, Belediyesi Meclis Üyeleri, Iğdır Üniversitesi , İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İş-kur yetkilileri ile kalabalık vatandaş kitlesi katıldı.

Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar Projesi yetkililerinden Çiğdem Yılmaz’ın açılış konuşmasından sonra proje tanıtımı , benim adım kadındır ve bir başarı öyküsü slaytı izlendi                

Bizimle bu projeyi ortak yürüten Iğdır Ticaret ve Sanayi odası, Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Iğdır Halk Eğitim Müdürlüğü, Iğdır İşkur Müdürlüğü ve Iğdır Üniversitesi’ne bu projede ortak çalışma noktasında göstermiş oldukları gayret ve bizlere sunmuş oldukları destekten dolayı tekrar birer birer isimlerini zikrederek teşekkür etmek istedik. Tekrardan hepsine çok teşekkür ediyoruz, Belediye Başkanı Murat Yikit sözlerine şöyle devam etti:”  Bu projenin nasıl doğduğu noktasında bir değerlendirme yapacak olursak çoğumuz biliyordur. Belediyemizin hemen yan tarafında yer altı çarşısının üzerinde bir çadır var. Bu çadırda kadınların el işi ürünlerini, kendi emeklerini bir pazar yaratma çabası büyük bir gayret içinde olduklarını biliyoruz. İşte tamda bu noktada bizim şöyle bir gayemiz oldu biz bunu nasıl geliştirebiliriz. Oraya sadece kuru bir çadır koyup ta, sadece kışın onların ısınma ihtiyacını karşılamak yerine, biz bunu nasıl daha ileriye götürebilir nasıl geliştirebiliriz gayreti içinde olduk. Ayrıca bu konuda sadece oraya gelen kadınların değil aynı zamanda Iğdır’da gerçekten iş gücü anlamında oldukça eksik olan kadınların iş gücü alanına daha fazla katılabilmeleri, istihdam noktasındaki eksikliklerin giderilebilmesi noktasında belediye olarak bir arayış içerisine girdik. Yerel Yönetimlerin amacı sadece alt yapı ve üst yapı sorunlarıyla ilgilenmek değildir. Aynı zamanda kentin ortak sorunlarına kentin ortak ihtiyaçlarına cevap olabilecek her türlü girişim içerisinde olabilmelidir. Bu algı ve paradigmayla yapmış olduğumuz çalışmada bu konuda kimlerden yararlanabiliriz, kimler faydalı olabilir ya da bizler bu konuda kimlerle ortak hareket edebiliriz arayışları az önce ismini zikrettiğim kurumlarla Iğdır’a ortak bir projede hizmet etme anlayışını doğurdu ve çok şükür bütün gayretlerimiz sonuç verdi. ”dedi.

Gerek bakanlığın gerekse Avrupa Birliği hibe fonlarının projemize bakış açısı gerçekten çok önemliydi. Biz projeyi sunduğumuzda 1200 tane proje vardı ve bu projelerden sadece 40 tanesi hibe almaya hak kazandı ve bu projelerden bir tanesi de ‘Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar’ projesiydi. Diyen Başkan Yikit:” Ben bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu proje vesilesi ile Iğdır’da bulunan tüm kamu kurumlarına ve özellikle tüzel kişiliği bulunan tüm sektörlere şu seslenişte bulunmak istiyorum. Birlikte yapılacak olan projelerde hem amacına uygun hizmet edebilme hem projeyi denetleyebilme hem de topluma ve halka istediğimiz ölçüde ve ayarda hizmeti verebilme noktasında bir arayış içerisinde olabilmemiz gerekiyor. Burada kurumsal farklılıkları bir kenara bırakmamız tamamen kentimize hizmet etme noktasında kentimize bir kazanım verme noktasında neler yapabiliriz bunları düşünmeliyiz. Bu proje bize büyük bir örnek oldu. Biz bundan sonraki projelerde de bütün kurumlarla işbirliği yapmaya açık olduğumuzu bir kez daha dile getirmek istiyorum. Dedi

Belediye Başkanı Murat Yikit Sözlerine şöyle devam etti:” Dünya nüfusuna baktığımız zaman kadın erkek nüfusunun sayısal anlamda neredeyse aynı görüyoruz. Yüzde 1’i geçmeyen bir farklılık gözetilmektedir. Ancak istihdam ve iş alanlarında kadınların o eşitliğin içinde olmadığı açıktır. Hatta Türkiye’de ve Ortadoğu’da kadının rolü o kadar çok tartışıldı ki, biz bunun gerçekten değerlendirilmesi düşüncesindeyiz. Bakınız sadece Pazar sektörlerinde bile kadınların çalışma alanlarına baktığımızda maalesef öncelikli bakış açısı cinsiyetçi bakış açısıdır. Bu noktada çok ciddi bir çalışma yürütülmesi gerekir. Hepimize en başta da biz erkeklere büyük yük düşüyor. Konuşmalarda ve sunumda bu konuda olması gerekeni oldukça rahatlıkla ifade edebiliyoruz ama pratik yaşama geçtiğimiz zaman birçok kişi bu konuda o cesareti gösteremiyor. Örneğin bir kamu kurumu veya özel sektör bir iş başvurusu olduğu zaman ya da bu konuda bir istihdam alanı yaratma çabası içinde olduğu zaman eğer 10 kişi iş başvurusu yapmış ve içlerinden 4-5 tanesi kadın ise o kadınlardan en az 3 tanesi baştan eleniyor zaten. Cinsiyetçi bakış açısından kaynaklanıyor. Kadın bu işi yürütemez ya da sadece beden gücüne dayalı bir iş gibi algılayıp reddediliyor. Oysa ki hiçbir iş sadece beden gücüne dayalı değildir. Aklın olmadığı yerde bedenin çokta işe yaramayacağı defalarca kanıtlanmış bir şeydir. Bu anlamda kendi yaşam alanımızda da bu konuda gayret içerisinde olmalıyız. Öncelikle bu işin özeleştirisiyle işe başlayabiliriz. Bu konuda Iğdır Belediyesi olarak bu projenin ortakları ve iştikakçıları olarak ben tüm kamu kurumlarının bu konuda daha özverili ve gayretli olacağı inancıyla bir kez daha bizleri burada yalnız bırakmadığınız için tekrar tekrar teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum. “dedi.

Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar Projesi şiş örgücülüğü eğitimi, diksiyon eğitimi, girişimcilik eğitimi, iş ve sosyal hayatta iletişim, ev eksenli çalışma atölyeleri, temel bilgisayar okur yazarlığı, bilgisayar kullanımı modüler programını içeren  150 kişilik kurslarını kapsamaktadır. Daha sonra davetlilere kokteyl sunuldu.


1038
1039
1040
1041
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook