Banner

Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar Projesinin Iğdır Üniversitesinde Verilecek Kurslarının Startı Verildi

Güçlü kadınlar güçlü yarınlar projesinin Iğdır Üniversitesi’nde gerçekleşecek kurslarının startı yapılan açılış ile verildi. Açılışa Belediye Başkanı Murat Yikit, Üniversite Rektörü Mehmet Hakkı Alma, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, üniversite akademisyenlerinin yanı sıra belediye ve Üniversite çalışanlarından oluşan karabalık bir heyet katıldı.

Açılışta ilk olarak konuşan Iğdır Üniversitesi Rektörü Mehmet Hakkı Alma; ‘Özellikle 21. Yüzyılın başlarından günümüze kadar geçen süreç de ülkemizde dünyada sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda köklü değişimler yaşanmıştır. Yaşanan bu değişim sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş olarak adlandırılmaktadır. Sanayi toplumunda en önemli kaynak sermaye iken bilgi toplumunda kaynak bilgidir yani bilgiyi satıyorsunuz. Günümüzde insanların bilgi toplumunun birer öznesi haline gelmesi yaşam boyu eğitim fikrinin ortaya çıkması ve hayat boyu öğrenmenin önem kazanmasını da beraberinde getirmiştir. Artık bilgi toplumunun bir gereği olan yaşam boyu öğrenme projelerinin desteklenmesi amacıyla ilimizde bulunan dezavantajlı gruplardaki bireylerin özellikle 25-64 yaş aralığındaki kadınların ve üniversite mezunu gençlerin iş gücü piyasasına katılımlarının desteklenmesiyle şehrimizde ülkemizde büyük kazanımlar elde edilecektir. Özellikle iş gücü piyasasına katılımı sağlayacak projelerin hayata geçirilebilir, uygulanabilir, sürdürülebilir olması başarı oranının arttırılmasında büyük önem arz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda şehrimizin önemli ihtiyaçlarının belirlenmesi ve belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda hayata geçirilebilir önemli projelerin üretilmesi için halk ile iç içe ve etkileşim içerisinde bulunulması gerekmektedir. Üniversitemizin ve şehrimizin gelişimini hedefleyen her otorite sahibinin daima ne yapabilirim diye düşünmesi, çevresini gözlemlemesi düşüncelerini ve gözlemlerini bilimin ışığında insanlarımızın faydasına sunmak için uğraş içinde olması gerekmektedir’. dedi.

‘Bu projede benim için Iğdır’daki ilk projem oldu ‘

Projenin önemine değinerek sözlerine devam eden Rektör Alma,” Bu kapsamda Iğdır Belediyesinin yürütücülüğünü yaptığı Iğdır Üniversitesinin eş başvuruya sahip olduğu ‘Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar’ projesinin eğitimleri bugün sunacağımız akademisyen desteğimiz ile başlayacaktır. Bu arada Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit’i gerçekten tebrik ediyorum. İlk gelişimizde bu projeden bize bahsetmişti bizde yetkili arkadaşları çağırarak hemen start verdik. Bu projede benim için Iğdır’daki ilk projem oldu hayırlı olmasını diliyorum. Projede görev alacak akademisyen arkadaşlarımızın bilgi birikimleri ve tecrübeleriyle birlikte eğitime katılacak katılımcıların en yüksek seviyede verim alacağına olan inancım tamdır. Bölgeye projeye olan katkılarından dolayı belediye başkanı Murat Yikit’e ve öğretim görevlimiz Öznur Özdemir’e emeği geçen bütün akademisyenlere teşekkürlerimi sunuyor tüm katılımcıların eğitimlerinin en iyi şekilde geçmesini diliyorum. Böylesi projelerin hayata geçirilmesi noktasında üniversitemizin üzerine düşen görevi yerine getireceğine tüm olanaklarımızı bu tür toplumsal projeler için seferber edeceğini ifade etmek istiyorum. Bu anlamda proje toplantılarımızın olacağını ve takipte olacağımızı bir kez daha yinelemek istiyorum. Tekrardan projenin hayırlı olmasını diliyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” Dedi.

Rektör Mehmet Hakkı Alma’nın ardından açıklama yapan Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit sözlerine tüm hukukçuların avukatlar gününü kutlamayla başlayarak, ”Sayın rektörüm, değerli katılımcılar ve sevgili basın mensupları hepinizi tekrardan saygı ve sevgiyle selamlıyorum sayın hocam çok keyifli bir konuşma yaptı. İşin hem ekonomik hem de sosyal boyutuyla ilgili gerekli açıklamaları yaptı kendisine çok teşekkür ediyorum. Ben sözlerime başlamadan önce bir konuya değinmek istiyorum. Bugün ‘5 Nisan Avukatlar Günü’ bir hukukçu olmam vesilesi ile ve içinde bulunduğumuz şartların gerçekten hepimizin hukuka ne kadar ihtiyaç duyduğunu hukuka ne kadar muhtaç olduğumuzu hissettiğimiz bir dönemde bu kutsal mesleği yürüten emek veren tüm hukukçuların gününü kutluyorum. Ben bu anlamda çok kısa bir açıklama yapacağım. Biz biliyorsunuz ki bu projenin daha önce basına tanıtımını yaparken sayın hocam henüz görevine başlamamıştı biz basına projenin tüm detaylarını açıklamıştık. Değerli arkadaşlar bu projede emeği geçen Iğdır Üniversitesi, Iğdır Ticaret Odası, Milli Eğitim bünyesindeki Halk Eğitim Müdürlüğü, İşkur İl Müdürlüğü ve bizleri bu konuda yalnız bırakmayıp destek veren arkadaşlarımız ama en çok da bu kurslara bu seminerlere iştirak eden bütün katılımcılara teşekkür ederek hepsini bir kez daha anmak istiyorum.” Dedi.

Sözlerine yapmak istedikleri yeni proje ile devam eden Yikit,” Bu tür projeleri hayata geçirirken en büyük sıkıntımız projelerin gerçekten amacına uygun olup olmayacağı ya da amacına ulaşabileceği midir? Ben daha öncede söylemiştim Iğdır Belediyesi idari binamızın hemen yanında bir kadın emek pazarımız var. Kadınlarımızın çadırdan bozma bir yerde el emeklerini sergilediği iyi bir proje ama sürdürülebilirliği açısından sıkıntıları olan bir yer. Biz Iğdır belediyesinin yanında olan o çadırı proje sonunda kaldırarak şöyle bir şey yapmak istiyoruz. Bu proje ile gerek pazarlama konusunda gerek ürettiğini arz etme noktasında bu eğitimi alan kadınların, gençlerin yer altı çarşısı üzerinde yapacağımız 8-10 tane minyatür Japon evleri tarzında büfe gibi yerler yapmayı planlıyoruz. Bu şekilde hem proje sonunda kadınların istihdam edilmesi hem de projenin amacına uygun hareket edilmesi açısından oldukça önemli. Biz bu konuda da sayın hocamızdan faydalanmak istiyoruz. Hem Japonya ile olan ilişkilerinde hem de bu konudaki bilgi birikiminden faydalanmak istiyoruz. Çünkü biz bu proje ile sadece akademik eğitimlerin verilmesini değil eğitimlerin sonrasını da düşünüp değerlendiriyoruz. Bu konudaki çalışmalarda en büyük destekçimizin de üniversite olacağına olan inancımız tam. Ben sayın rektörümüze de vermiş oldukları taahhütlerden dolayı da çok teşekkür ediyorum. Ben bu projenin tekrardan kentimize insanlarımıza ama en çokta kadınlarımıza ve annelerimize tekrardan hayırlı olmasını diliyor katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından çekilen hatıra fotoğrafları ve açılışa katılanlara sunulan kokteyl ile açılış sona erdi.


1092
1091
1090
1088
1089
1093
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook