Banner

Dünya Çevre Günü Mesajı

1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmesi, dünyamızda çevre bilincinin oluşturulabilmesi ve çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi için önemlidir

Hızlı nüfus artışı, bilinçsiz sanayileşme, plansız şehirleşme, teknolojik gelişmeler, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi gibi nedenlerle hava, su, toprak kirliliği ve erozyon yoluyla büyük zarar gören doğamız, küresel ısınma, kuraklık ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır.

Sürdürülebilir kalkınma hedefin ancak yaşanabilir bir çevrede ve sağlıklı bir toplumla gerçekleştirebiliriz. Hayatımızdaki hiçbir zenginliğin, sağlığımızdan daha önemli olmayacağı gerçeğinden hareketle, gelecek kuşakların, çevre duyarlılığını bir yaşam biçimi haline getirmelerini sağlamak, üretimimizde çevre dostu uygulamaların kullanılmasını yaygınlaştırmak hepimizin ortak vizyonu ve sorumluluğu olmalıdır. 

Dünyamızın ve topraklarımızın bize bir miras değil, çocuklarımız için sahip çıktığımız bir emanet olduğunu idrak etmeliyiz. Çevreci kaygıları samimi bir şekilde hissetmiş, çevreci söylemleri somut uygulamalar olarak hayata geçirmiş olmanın huzur ve gönül rahatlığı içerisindeyiz.
Unutmayalım ki çevre konusunda atacağımız adımlar çocuklarımızın geleceğine yapacağımız en önemli yatırım ve geleceğimizin güvencesi olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Iğdırlı hemşerilerimin 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutluyorum.

Av.Murat YİKİT

Belediye Başkanı


1250
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook