Banner

Çalışanların Güvenliği En Üst Seviyede

Belediyemiz tarafından 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlara iş güvenliği eğitimi verildi. 
Belediye meclis salonunda İş Güvenlik Uzmanları tarafından belediye personellerine iş güvenliği konusunda seminer verildi. Seminerde çalışanların iş güvenliği açısından dikkat etmesi gereken konular sinevizyon gösterimi eşliğinde anlatıldı.

İş güvenliği konusunda seminer yıl boyunca periyodik olarak eğitimler verileceği aktarıldı. İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından belediyenin bağlı birimlerde saha denetimleri yapılarak, eksiklikler belirlendi. 

Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit yaptığı açıklamada : “Çalışanlarımız bizim için çok önemlidir. Güvenlikleri için gerekli tüm tedbirleri istisnasız alıyoruz.  İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmaları kapsamında İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi tarafından çalışanlara Temel İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi verilmektedir.Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği Kuruluna da İş Güvenliği Uzmanı tarafından eğitim yıl boyunca periyodik olarak eğitimler verilmektedir. Ülkemizde iş kazaları önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, her yıl binlerce iş kazası oluşmakta ve bunun sonucunda birçok ölüm ve yaralanma ile büyük maddi kayıplar ve telafi edilemez manevi yıkımlar meydana gelmektedir. İstatistikler gösteriyor ki, her yıl ortalama 70 bin civarında iş kazasında 800 civarında insanımız yaşamını yitiriyor, 1500 civarında insanımız sürekli iş göremez duruma düşüyor. ”dedi

Son günlerde hızla artan işçi ölümleri sebebiyle iş güvenliği kavramı biraz daha ön plana çıkmış durumda. Türkiye’de iş güvenliği deyince insanların aklına ne yazık ki sadece baret gelmektedir. Toplum olarak hemen her yerde ve her faaliyet sırasında olaylara ve kazalara karşı toplu olarak söylediğimiz bir sözdür ‘Bana bir şey olmaz, diyen başkan Murat Yikit:” İşyerlerinde kazaların meydana gelmesinde iki önemli faktör ortaya çıkmaktadır Bunlar;1. İşyerlerindeki güvensiz şartlardan meydana gelen iş kazaları, 2. Çalışanların güvensiz hareket ve davranışlarından kaynaklanan iş kazaları. Bu iki sebepten meydana gelen iş kazaları, toplam iş kazalarının da % 98’ini oluşturmaktadır. Bu açıdan baktığımızda % 98 oranındaki iş kazalarının önlenebileceği görülmektedir. Unutulmamalıdır ki, önlemek ödemekten daha ucuz ve insancıl bir davranıştır. Günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yarattığı olanaklar kullanılarak işyerlerindeki tehlike ve risklerin giderilmesi, sağlıklı ve güvenli işyerleri oluşturularak iş kazalarının önlenmesi mümkündür. Belediyemiz her zaman olduğu gibi çalışanlarına bu konuda her türlü eğitim ve hizmeti sunmaya çalışmaktadır ve sunmaya azami gayretle devam edecektir.İşyerlerinde önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği anlayışı ile hareket edilerek tüm süreçlerde birinci önceliğin İş Sağlığı ve Güvenliğine verilmesi, çalışanlar ile işverenler arasında bu duyarlılığın ve bilincin oluşması, geliştirilmesi mutlaka sağlanmalıdır. İnancımız odur ki; hiçbir şey insan hayatından daha değerli ve önemli değildir.”dedi.


1257
1258
1259
1260
1261
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook