Banner

Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar Projesinin Kapanışı Töreni Yapıldı

Belediyemizin Avrupa Birliği’nden hak kazanan Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar Projesinin kapanış töreni Iğdır Üniversitesi konferans salonunda yapıldı.                                           

Proje;  şiş örgücülüğü eğitimi, diksiyon eğitimi, girişimcilik eğitimi, iş ve sosyal hayatta iletişim, ev eksenli çalışma atölyeleri, temel bilgisayar okur yazarlığı, bilgisayar kullanımı modüler programını içeren 150 kişilik kurslarını kapsayan proje, geçen sene ekim  ayında faaliyete geçmişti.                                                

Kapanış töreninde bir konuşma yapan  Belediye Başkanı Murat Yikit:” Hayat boyu öğrenme için, uyumlu ve kapsamlı stratejilerin geliştirilmesi ve bunların uygulanmasını teşvik edilmesi ile dezavantajlı durumda bulunan kadınların yetkinliklerinin artırılması yolu ile işgücü piyasasına girişlerin kolaylaştırılması genel hedeflerinden hareketle, projemiz kapsamında bir dizi eğitim farkındalık artırarak projemizi başarı ile bitirdik. Bu projenin hayata geçirilmesine çok büyük emek harcayan iştirakçilerimize Iğdır Üniversitesine, Ticaret ve Sanayi Odasına, İşkur, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne, Kosgep İl Müdürlüğüne, Proje yürütücülerimize, kursiyerlerimize bu projeye sahip çıktıkları için çok çok teşekkür ediyorum. Biz bu projenin açılışını yaparken bir kentte kurumlar birbiri ile koordineli, aynı amaç için çalışıyorlarsa ortaya bunun gibi başarılı projeler ortaya çıkar demiştik. Projenin başarı ile sonuçlanması da bunu göstermektedir. Projenin konusu kadın, başlığı kadın, ülkemizde maalesef kadınlara bakış açısı belli. Kadınların bu toplumda nasıl bir vasıfa büründürülmek istenilmesindeki algılar ortada iken, bizler şunu yapmak istiyoruz; kadınlar güçlü olduğu zaman gelecekte güçlü olacaktır. ”dedi.

Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar Projemizi başarı ile bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz diyen Başkan Yikit:” Bizim açımızdan da bu proje bir ilkti. Projenin başarılı olması için taahhüt ettiklerimizi yerine getirdik ayrıca da belediyemizden de ekstra kaynak aktardık. Bu projenin sürdürülebilirliği için yine diğer kurumlara  beraber hareket edeceğiz. Bu projenin amacı kadınların ev içerisindeki hallerinin dışarıya yansıtılması değildir. Toplumun yarısını oluşturan kadınların, dışarıda da yarısı kadar söz hakkının olduğunu bilebilmesi, aile içindeki statülerinin de daha üst mertebeye ulaştırılması içindi. Kadınların bunu da  kendi çabalarıyla yapması ile gerçekleşecektir. Erkek egemenliğinin yıkılması isteniyorsa, kadınların bu konuda daha çok çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Bizim anlayışımız açısından erkek egemenliğinin çoktan yıkılması gerekliliğine inanıyoruz. Bizler bu konudaki misyonumuzu yerine getirdiğimize inanıyoruz. Bu projenin sonunda birkaç arkadaşımızın işyeri açarak özverili davrandığını gördüm. Projemizin en büyük amaçlarında da bir bu idi. Projede emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

Daha sonra Iğdır Üniversitesi Rektörü  Mehmet Hakkı Alma yaptığı konuşmada:” Bu gibi projelerin önemi çok büyük. Gümüşhane’nin yetkilileri, tescilli ürünleri olan köme, pestil ve diğer ürünleri konusunda Iğdır’ı gelip ziyaret edecekler. Bu gibi konularda ve e-ticaret konusunda önemli yatırımlar yapıldı. OSB bizler için çok önemli, yöreye baktığımız zaman Van kadar gelişmiş OSB’miz ikinci etaplara doğru gidiyor. El emek işlerinde endüstriyel noktaya geçmemiz lazım, çünkü dünya rekabet dünyası. Hammadde konusunda özellikle Iğdır alternatif ürünler konusunda çok iyi. Bizler bu konuda 24 saat açığız. El sanatlar konusunda bir grubumuzu Nahcivan’a gönderiyoruz, Hoşhaber beldemizde özel bir toprak var, Kütahya’ya analize gönderdik, bizde analiz yapıyoruz eğer uygun olursa; örneğin tandır yapıyorlar bununla ilgili işlemleri çanak çömleğe dönüştürmek istiyoruz, Tuz ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. Üniversite olarak bütün imkânlarımızı Iğdır’ın gelişmesi için seferber edeceğiz. Bizlere hiçbir yardımı esirgemeyen üniversitenin sorunlarını kendi sorunu gibi gören Belediye Başkanımız Murat başkana teşekkür ediyorum. ”dedi.

Konuşmaların ardından projenin işleyişi ile ilgili slayt gösterisi, katılımcı ve kurs hocalarına sertifika verilerek kokteyle geçildi.


1377
1378
1379
1376
1375
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook