Banner

Belediye Başkanı Murat Yikit Meclis Üyeleri İle Birlikte Aşura Çadırını Ziyaret Etti

Iğdır Günışığı Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Hz. Hüseyin'in 71
kişiyle birlikte Kerbela'da şehit edilişinin yıldönümü çerçevesinde Iğdır Zübeyde Hanım Bulvarı'nda Aşura çadırı kurdu.

Belediye Başkan Murat Yikit ve Meclis üyeleri ile birlikte üyeleri Zübeyde Hanım Bulvarında bulunan Aşura çadırını ziyaret ettiler. Aşura çadırına girişinde Günışığı Derneği Başkanı Av. Serdar Arat tarafından karşılanan heyet, çadır içinde bulunan kitap stantlarını gezdi.

Belediye Başkan Murat Yikit, Aşura çadırında yaptığı açıklamada, “Iğdır’daki vatandaşlarımızın dini ibadetlerinde yanlarında olmak istedik. Biz her türlü inanışa, dine, mezhebe saygı duyuyoruz. Burada da vatandaşlarımız Aşura günü için çadırlarını kurmuş, ibadetlerini yapıyorlar. Aşura gününü de Iğdırlı vatandaşlarımızla birlikte geçireceğiz.” dedi.   

 Aşura'nın sadece bir yas olmadığını aynı zamanda nesillere ve çağlara
bir çağrı olduğunu ifade eden Başkan Murat Yikit: " İslam tarihinin en acı faciası şüphesiz Kerbela faciasıdır. Üzerinden 1400 yıl geçmesine rağmen hiç unutulmamış, kalplerden sökülememiş ve zihinlerden silinememiştir. İnsanlık tarihinin en canlı ve en yiğitliklerinden biri haline gelen İmam Hüseyin'in (a.s) yaşam tarihinin yani kıyamının önemi İslam tarihinin kara bir sayfasıdır ... Yüzyıllardan bu yana İslam dünyasını ağlatan acıklı olaydır ... Bir damla suya hasret giden Hazreti Hüseyin'in şehit edildiği uğursuz Kerbela çölü. Asırlarca etkisini sürdürmüş, gerçek önemi zamanın geçmesiyle daha iyi anlaşılan, başka toplumlara ilham kaynağı olmuş, zamanın eskitemediği, gün geçtikçe değer ve önemi artan, birçok kıyam ve devrimlerin kaynağı olmuştur. “dedi.

‘İnsan zillet içinde, zalimlerle yaşayacaksa, sadece yemek, içmek ve uyumak için yaşayacaksa, zilletler altına girerek yaşamaktansa, ölüm böyle bir yaşantıdan binlerce kere üstündür” fikrinde olan Hz. Hüseyin felsefesini benimsemişiz diyen BaşkanYikit:” İmam Hüseyin'in kıyamı her asırda inkılapçı ve mukaddes bir hedef ve şerefli bir gaye taşıyan insanlar için ‘ mukaddes amaçların’ sadece mukaddes ve şerefli araçlarla elde edilmesi gerektiğini öğretti. Yani Makyavelist öğretilerinin Hz. Hüseyin nazarında tamamen reddedildiğini ortaya koydu. Aksi takdirde insan mukaddes hedef ve kutlu gayesinden sapacak ve bir fesadın yerini başka bir fesad alacaktır. Zafer ve yenilginin gerçek anlamı bunu aydınlığa kavuşturmaktadır. Zafer; savaştan sağ bir şekilde ayrılmak veya düşmanı öldürmek anlamına gelmez. Zafer; insanın kendi hedefini ilerletmesi ve düşmanı da kendi hedefine varmaktan alıkoymasıdır. Bir feryattır Kerbela, özgürlük sevdalılarının kalbinde bir gözyaşıdır Kerbela, mazlumların gözünden akan bir aşkın sembolüdür Kerbela. Eğer onun için bir damla gözyaşı döküyorsak, ruhumuzun onun ruhuyla aynı doğrultuda olması, ruhumuzun, Hüseyni bir ruhla kanatlanması içindir.” dedi.

Aşura çadırına girişinde Günışığı Derneği Başkanı Av. Serdar Arat tarafından Belediye Başkanı Murat Yikit’e ,Hz.Ali (as)'ın hutbelerini, mektuplarını, sözlerini içeren Nehc'ul Belağa kitabını hediye etti. Daha sonra heyet Aşura çadırı önünde bir hatıra fotoğrafı çektirdiler.


1396
1397
1398
1399
1395
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook