Banner

Sıfır Atıklı Günler Harekâtı Başladı

Iğdır’da “Sıfır atıklı günler harekâtı” teması kapsamında Iğdır Valilik yolu üzerinde gerçekleştirilen yürüyüşe Iğdır Valisi Enver Ünlü, Iğdır Belediye Başkanı Av. Murat Yikit, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muhammed Bektaş, kurum Müdürleri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Iğdır Valisi Enver Ünlü, Ülke genelinde başlatılan projede “bizde doğunun incisi Türkiye’mizin güzel Vilayeti olan Iğdır’dan farkındalık hareketini bugün başlatmak istedik. Iğdır halkı ile birlikte şehrimizi daha yaşanır ve daha temiz bir şehir haline getirmek için toplandık. Iğdır’da zaten geri dönüşümle ilgili bir Çevre Hizmetleri birliği var. İl ve ilçe Belediyelerimiz çöplerini katı atık depolama ve ayrıştırma tesisine getiriyorlar. Bizde ilk etapta kurulan 10 adet geri dönüşüm kumbaralarıyla İlimizde kağıt, cam, metal, karton, plastik ve ambalajların doğada yok olma süreleri çok uzun olduğu için burada toplayacağız. Bunların tekrar ekonomiye kazandırılması açısından bugün geçlerimizle birlikte bir farkındalık harekatı oluşturmak amacıyla hep beraber Vali yolunda toplandık” dedi.

Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit yaptığı açıklamada:”  Dünya, doğa ve insanlığın geleceği için geri dönüşüm konusunda bir toplumsal farkındalık yaratılması gerekmektedir. ”dedi. Başkan Yikit: “ aslında bir saat uygulaması var ama insanlar bu saat uygulamasına riayet etmeleri için bizim yeteri kadar çalışma yapmamız gerekiyor. Biz bu konuda şunu çok iyi ve net biliyoruz ki, insanlığın ve dünyanın geleceği gerçekten doğanın kirletilmemesi ve geri dönüşümün mümkün olabildiği kadar üst seviyede yapılabilmesine bağlıdır” şeklinde konuştu.

Daha sonra Temizlik yürüyüşü Zübeyde Hanım Bulvarı üzerinde bulunan Valilik binası önünde son buldu.

 “Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.


1537
1538
1539
1540
1541
1542
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook