Banner

Dev Projeye Son Şekli Verildi

Belediyemizin şimdiye kadar uygulamaya koyduğu en büyük projemiz olan Kanalizasyon, Su ve Atık Su Arıtma Tesisi Projesi’nin hayata geçirilmesin de son aşamaya gelindi.

Projeyi hazırlayan müşavir firma,  belediyemizin de önerilerini dikkate alarak proje çalışmalarına son şeklini verecek olan toplantı Belediyemiz Meclis Salonunda yapıldı.

İşlevini yitirmiş ve düzgün çalışmayan mevcut kanalizasyon sisteminin yerine yeni bir şebeke sistemi yapılması, mevcut durumda arıtılmadan alıcı ortama deşarj edilen atıksuların AB ve ulusal mevzuata uygun şekilde arıtılması için yeni bir atıksu arıtma tesisinin  son şeklini verecek toplantıyı gerkeçleştirdik diyen Başkan Murat Yikit:” İlimizin 2 tane büyük sorunu vardır. Birincisi hava kirliliği bununla ilgili çok önemli mesafeler aldık. İkinci sorunumuz olan manalizasyon içinde son viraja geldik. İlimizdeki kot farkı sorunu herkes bilmektedir. Bizler mesaimizin önemli bir bölümünü kanal açma  ve foseptik çekme ile geçirmekteyiz. Avrupa destekli  ve 10 yıldır süreçte olan bir proje.  Avrupa İPA fonlarından Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Tesisi Projesi 2019 yılında bitirilerek halkımızın hizmetine sunacağız. Şehir şebeke İçme suyu için ise İller Bankası vasıtası ile yapılacaktır. Halkımız için, Türkiye’deki mevzuata ve AB müktesebatına uygun olarak Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan, IPA Fonlarıyla finansmana ve uygulanmaya hazır atık su şebeke ve kollektörleri ile atık su arıtma tesisi yatırımları yapılacaktır. Belediyece AB müktesebatına uygun olarak hazırlanan projede şehrimizin, atık su sisteminin yenilenmesi ve bölgedeki atık su kaynaklı kirliliğin azaltılmasının amaçlanmıştır. Ayrıca bu kapsamda, şehir içi Iğdır Entegre Su Projesi (Proje) geliştirilmiş,  Master Plan Çalışması, Fizibilite Çalışması, Çevresel Etki Değerlendirmesi, Tasarım Raporu, İhale Dosyaları hazırlanmıştır. İçme suyu için ise İller Bankası ile koordineli çalışma hızlı bir şekilde devam etmektedir.” dedi.

Atık su Şebekesi ve Kollektörleri Projesi hakkında bilgi veren Başkan Murat Yikit:” Proje kapsamında boru çapları 200 – 1200 mm arasında değişen yaklaşık 101 km atık su şebekesi ve kollektörleri imal edilecektir. Atık su Arıtma Tesisi için ise  Proje kapsamında 2032 hedef yılına hizmet etmek üzere ortalama atık su debisi yaklaşık 25000 m3/gün olan evsel atık su arıtma tesisi imal edilecektir. Azot ve fosfor giderimi yapıldıktan sonra arıtılmış atık su DSİ’nin T-10 Erhacı deşarj kanalına verilecektir. Tesisten çıkacak çamur kompost haline getirilerek değerlendirilecektir. 2019 yılında halkımız temiz bir su ve sorunsuz çalışan bir kanalizasyon sistemine sahip olacaktır. ”dedi.


1190
1191
1192
1193
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook