Banner

Şehrimize Temiz Su Vermekteyiz

Belediyemiz Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü yaptığı açıklamada, şehre temiz su vermekteyiz, vatandaşlarımızın apartman depolarını mutlaka kontrol etmelerini istedi.

Belediyemizin temel görevi vatandaşlarımıza temiz su vermektir. Musluk suyu analizleri tüm şehirlerde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından çok sıkı bir şekilde yapılmaktadır diyen Belediye Başkanı Murat Yikit:” Su dağıtım şebekesi aracılığı ile tüketime sunulan içme-kullanma sularının kalitesine ilişkin kontroller düzenli olarak yapılmaktadır. Kaynağı bilinen ve kontrolü yapılan musluk suyunun tüketilmesi güvenlidir. Kaynağı bilinmeyen sular tüketilmemelidir. İlimizde içme-kullanma suyu olarak temin edilen sular derin kuyularla yerin 136-150 metre derinliklerinden elde edilen kaynak sularıdır.  Bu suların kaynağında kirlilik problemi yoktur. Orta sertlikte olan sularımız şehir şebekesine temiz ve klorlanmış olarak verilmektedir. Ancak hazır su olarak nitelendirdiğimiz piyasadaki çeşitli markalardaki suların içiminin kolay ve tatlı olması bu suların bakteriyolojik açıdan temiz oldukları manasına gelmez. Türkiye genelinde hazır su işleme tesislerinde sağlık bakanlığınca yapılan denetim neticesinde yalnızca bu tesislerde şişelenen suların % 15 inin temiz olduğu tespit edilmiştir. “dedi.

Güvenli ve sağlıklı olması için tüketime sunulan içme-kullanma suyumuzu klorlalarken dezenfeksiyonu sağlamaktayız. Klor hastalık yapıcı mikrobiyolojik etkenlerin büyük çoğunluğunu yok etmektedir diyen Başkan Yikit sözlerine şöyle devam etti:” Toplumumuz tarafından bilinenin aksine insan sağlığı için en ideal sular yumuşak sular değil orta sertlikteki sulardır. Belki yumuşak suların içimi güzel ve tatlıdır ama özellikle çocukların ve yaşlıların kemik gelişimi ve sağlığı açısından yumuşak sular tercih edilmez. Çünkü kemiklerin gelişimi ve kalp krizlerinin önlenebilmesi için ihtiyaç duyulan mineraller  (magnezyum, kalsiyum v.b.) orta sertlikteki sularda yeteri miktarda bulunmaktadır. “dedi

İlimiz de bulunan apartmanların depolarının önemli bir bölümünün kirli olduğu için şehre verdiğimiz temiz su apartman depolarında kirlenmektedir diyen Başkan Yikit:” Su depolarımızın içinden çıkanları gördükçe insanlarımızın sağlıklarını bu kadar tehlikeye attıklarını anlamak mümkün değil. Şehir şebekesinden temiz olarak deponuza kadar gelen sular deponuzda kirlenmektedir. Bu kirlenmenin önlenebilmesi için belediyemiz itfaiye müdürlüğünce depo suyunu çekme hizmeti verilmektedir. Binanızda bulunan su depolarını düzenli olarak temizletmeyi ihmal etmemeliyiz.” dedi.


1194
1195
1196
 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook