Banner
Tatlıda Hijyene Mutlaka Dikkat Etmeliyiz

Tatlıda Hijyene Mutlaka Dikkat Etmeliyiz

Hijyen nedir ve tatlı ile alakası nedir? Bu mesele neden buranın konusudur?

İzmir de yaşayan sayısı hayli fazla ve lokma işi ile de yoğunca ilgilenen Iğdırlı hemşerilerimiz var. Iğdır belediyesinin sitesini mutlaka okuyacaklardır. Memleketlerini de belediyelerini de çok seviyorlar. Bu neden ile İzmir lokma tatlısı ve hijyen konusunda bilgilendirici uyarıyı burada paylaşmak verimli olabilir.

Hijyen bilindiği üzere temizlik anlamına gelir. Aslında el, ayak, fizik temizliği ile birlikte genel olarak sağlıklı temizliğe işaret eder.

Şehrimizde yurttaşın yakını öldüğünde hayır lokması ikram eder. İş yeri açtığında, düğün yaptığında, oğlu askerden geldiğinde, kızı iyi okul kazandığında, bir kaza, bela atlattığında hemen İzmir lokmacısını arar.

Seyyar lokmacı firmalar vardır Belirtilen adreste, istenilen saatte İzmir hayır lokması yapar ve ikram ederler. Bunlar hijyen çalışır mı?

Hepsi için bir genelleme yapıp hijyen veya değil demek doğru olmaz. Öncelikle yasal olduklarından, ilgili bakanlıklardan ilgili sertifikaları aldıklarından, izin ve denetim sonuçlarından emin olmak gerekir. Onlar da zaten bu sertifikalarını denetime açık tutmak zorundalar. Bir yurttaş olarak biz, İzmir saray lokma işini yaptıracağımız firmaya bunları sormalıyız. Yani vatandaş olarak biz denetlemeliyiz.

Biz önce İzmir lokma fiyatı kaç lira sorusunu sormadan, hangi malzemeleri kullanıyorsunuz, nasıl çalışıyorsunuz, kullandığınız malzemelerin markalarını görebilir miyiz gibi sorular sormayı alışkanlık edinmeliyiz. Bunun da ötesin de lokma yapım ve ikramında denetime açık, şeffaf çalışmalarını istemeli ve bu şeffaflığı, denetimi, hijyen koşulumu kabul etmeyen firmalar ile çalışmamalıyız.

İzmir lokma olayında hijyen sadece temizlik değil, yasal çalışma, yasal olarak denetlenebilen firmalar ile çalışma, denetlenmiş, kalitesi onaylı malzeme kullanılan lokmacı firmalarını tercih etme olayıdır.

Elini durmadan yıkayabilir ama markasız kalitesiz malzeme kullandıktan sonra zaten sağlığımızı kirletiyor demektir. Bilgilendirme amaçlı yazıldı. Daha detay bilgi isterseniz ilgili departmanımız size detaylı bilgi sunacaktır.


Yazan: Sadık Temizyurt


Tarih : 2017-06-29
İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz

 

 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook