Banner
Çelik Gibi Sağlam Derler

Çelik Gibi Sağlam Derler

Nedir çelik gibi sağlam olmak? Birde çelikten daha sağlam bir alaşım var ki, ona ne demeli?

Çelik gibi sağlam olmak der iken eskiden insanlar aslında zamana, olaylara karşı direngenliği kastederdi. Şimdi hardox sektörü var. Nedir hardox? Çeliğin çok ama çok daha sağlamlaştırılmış hali. Bu nasıl yapılıyor?

Hardox çeliğin de değişik halleri var. Örneğin hardox 400 var ki bu aşınmaz bir türdür. Aslında her yerde görebilirsiniz. Fakat ileri teknoloji olduğundan, bilinmediğinden dikkati çekmez.

Diğer türlerinden biri de hardox 450 dir. Belediye çöp arabalarının kasalarının yüzey kaplaması örneğin hardox 450 olabilir. Bunu sadece mühendisler fark edebilir. İşin ehli olanlar.

Delici, kırıcı veya böyle yüksek direnç gerektiren yerlerde hardox 500 kullanıldığını görebilirsiniz. Örnek mi? Taş, kaya kıran, delen iş makinalarının asıl delici işlevi gören uçlarında aşınmaz çelik vardır. Aşınmazlık onun temel özelliğidir.

Nerede, nasıl bulunur? Soruları aklınıza takılıyorsa, hardox sac olarak bulunabilir. Bu işin asıl üreticisi yurt dışı firmasıdır. Hatta dünya tekeli olnalrın elinde bulunur.

Bu firma oluşturduğu yüksek dirençli çelik ile weldox gibi ürünlere imza attı. Aslında sanayi devriminin derinleşmesine de önemli katkı da bulundu. Gördüğünüz makinaların kayaları nasıl deldiğini düşünü hayret ediyorsanız hardox teknolojisi ile tanışabilirsiniz.

İnsaat, kule, gökdelen yapımında kullanılan vinçlerin tonlarca yükü nasıl taşıdığı kafanıza takılıyorsa yine hardox,weldoz sektörüne dair bilgi edinebilirsiniz.

Belediyenin kullandığı aşınma durumuna maruz kalan araçlar da hardox ile kaplanır. Çöp arabalarını örnek vermiştik.

Bu konu detaylı bilgilendirmeyi gerektirmektedir. Belediyenizin kullandığı çöp konteynırları dahi bu aşınmaz çeliğin kullanımı ile daha dayanıklı ve kullanışlı hale getirilebilir.

Aşınmaz çeliğe dair daha detay bilgi için bize ulaşabilirsiniz. İlgili arkadaş ihtiyaç duyduğunuz bilgi paylaşımını yapacaktır.

Yazan : Talip Çelikli


Tarih : 2017-06-29
İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz

 

 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook