Banner
Acı ve Tatlı Günde Lokma

Acı ve Tatlı Günde Lokma

Geleneksel lokma tatlısı ülkemizde, farklı biçimlerde hemen, hemen her yörede yapılmaktadır. Bu İzmir için daha özel ve daha farklı bir hal almıştır. Sadece tatlı olarak değil, manevi değeri olan, inanç değeri de kazanmış bir kültürdür.

Şehrimizde, İzmir lokma tatlısını daha doğrusu geleneksel hayır lokma tatlısını seyyar olarak yapan firmaların sahiplerinin bir çoğu Iğdırlıdır. Tesadüf olabilir mi? Bir çok firmanın sahibin aynı memleketten olması sanırım biraz, geniş aile teşviki ile oluyor. Midyecilerin Mardinli olması gibi. Mardin de midye yok elbette. Fakat İzmir de midye satanların tamamına yakını Mardinlidir. Tesadüf olamaz.

Konuyu dağıtmayalım. İzmir de yaşayan Iğdırlı hemşeriler muhtemelen İzmir lokmacı sektörüne bir birlerini bir şekilde dahil ediyorlar. Aslında iyi de ediyorlar. Hem haksız rekabetin önüne geçiyorlar. Hem de akraba oldukları için sık, sık görüştüklerinden mesleki deneyimlerini paylaşıyorlar.

Haksız rekabet olmadığını fiyatlardan görmek mümkün. İzmir lokma fiyatı araştırması yaparsanız fiyatların birbirlerine çok yakın olduğunu siz de fark edeceksiniz. Hani bu işin yapıldığı unun, şekerin, yağın fiyatı belli hizmetin de fiyatı bellidir. Fakat korsan ucuzcu firmaların varlığını da unutmamak gerekir. Bu tür firmaları da piyasa da sanrım barındırmıyorlar.

Bu sektör için yani lokmacı sektörü için Iğdırlıların sektörü demek abartı olmaz. Belki ilerde birileri bunu araştırabilir. Iğdır ile Iğdır kültürü ile mi alakalı yoksa burada İzmir de bir birlerini etkileyip bu sektöre mi dahil ettiler.

Her yemek de olduğu gibi lokma dada saray kültürü farklıdır. İzmir saray lokma da lokmanın saray ile farklılaşmış halidir. Özünde çok benzerdir. Şekil olarak farklılık göstermektedir. Tercih edenler için saray lokma yapılır.

Biz İzmir lokma firması olarak Iğdırlı hemşerilerimize biraz daha özel kampanyalı indirim yapıyoruz. Dileyen detaylı bilgi alabilir.

Yazan : Paşa Iğdırlı


Tarih : 2017-06-29
İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz

 

 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook