Banner
Tatlıda Önce Sağlık Önemlidir

Tatlıda Önce Sağlık Önemlidir

Günümüzde sağlık en önemli sorun haline geldi. Hele bazı sağlıkçılar şekeri insanlığın vebası baş düşmanı ilan etti. Hali ile tatlı da bundan payını almaya başladı.

Şekere ve tatlıya karşı başlatılan bu sağlık savaşının dışında kalan sadece İzmir lokma tatlısıdır. Neden? Çünkü bu tatlı sahiden tadımlık tüketilir. Ayrıca bu tatlı geleneksel bir kültürel hal almıştır.

İnsanlar bir yakınlarını kaybettiklerinde, “ruhuna Fatiha” için hayırlarına İzmir lokma tatlısı ikramı yaparlar. Anadolu da bu farklı ritüel ile yapılır. İzmir ve çevre illerinde lokma tatlısı ikram edilir.

Böylesi hayır lokmasını yapan, gezici araçları ve ekipleri olan Lokmacı firmalar vardır. Sorun bu firmalar “önce sağlık” diyerek mi çalışıyor sorunudur. İşte bu konuda dikkat çekip bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Şehrimizde faaliyet gösteren İzmir lokmacı firmalarının bir çoğu aile şirketleridir. Hani gıda mühendisliğini okuyan, bu ilim dalının perspektifi ile mesleğini icra eden sahiden yoktur. Daha çok deneyim, tecrübe ve ustalık üzerinden mesleklerini yaparlar. Bu iyi mi kötü mü?

Lokma ustalığının iyiliği veya kötülüğü elbette sağlıklı yapılması ve sunulması ve lezzet kıvamı ile ölçülebilir. Yüzlerce insana aynı anda lokma tatlısı ikram edildiğinden sağlık bu durumda daha bir öncelikli hale gelmektedir.

Kimileri sağlığı bu sektörde de umursamıyor. İzmir lokma fiyatı diye baktığınızda, ucuz lokma fiyatı ile ilan veren reklam yapanlar olduğunu görebilirsiniz. Bu ucuzluk nereden oluşuyor. Elbette kalitesiz undan, kalitesiz ve markasız şekerden yine yağdan oluşuyor. Kalitesiz, un, yağ, şeker de hali ile sağlıkçıların da uyardığı üzere gerçek bir zehre dönüşebiliyor.

Bazen onlarca insanın zehirlendiğine dahi tanıklık ediliyor. Bu bakımda İzmir saray lokma olayında sağlıklı yapılmasının önemi anlaşılmalıdır. Ciddi kamusal denetim ve bireysel denetim yapılmalıdır.

Yazan :  Mihriban Hanımeli

 


Tarih : 2017-06-29
İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz

 

 • Iğdır Belediyesi

  Bağlar Mahallesi. Atatürk Caddesi. No.1

  0476 227 6553-54

  bilgiedinme@igdir.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook